Nowinki techniczne

Pierwsze Komputery Osobiste (PC-ty)

2013-03-10 10:14:24, komentarzy: 0

Możemy dotrzeć do wielu dokumentów i źródeł, ukazujących projekty komputerów (jakbyśmy je nazwali dziś) z dawnych wieków - XIX, XVIII, a nawet XVII. Jednak oficjalnie pierwszy był ENIAC - stworzony na potrzeby US Army. Zadaniem maszyny było wyliczanie balistyki artyleryjskiej na potrzeby wojska.Został pokazany publicznie w dniu 14 lutego 1946 roku i nazwany przez prasę "Gigantycznym Umysłem" (Giant Brain), jednak jego budowa zaczęła się już 5 lipca 1943 roku, gdy w pełni trwała II wojna światowa.Twórcami byli absolwenci i inżynierowie z Uniwersytetu Pensylwanii, a koszty wyniosły ówczesne 500 000, co po przekalkulowaniu na dzisiejszą wartość wyniosłoby około 6 milionów USD.

 

ENIAC funkcjonował do 2 września 1955 roku - znany jest nawet dokładny czas wyłączenia maszyny: 23:45. Wracając do budowy maszyny - odpowiada za to cały zespół. Główni projektanci to John Mauchly oraz J. Presper Eckert. Robert F. Shaw dodał od siebie pomysł stworzenia tabeli funkcyjnych, Jeffrey Chuan Chu był odpowiedzialny za stworzenie rozdzielaczy, Thomas Kite Sharpless otrzymał funkcję głównego programisty maszyny, a inne elementy ENIACA to dzieło Arthura Burksa, Harry'ego Huskey i Jacka Davisa.

 

Warto poznać dane techniczne maszyny: składała się z ponad 18 tysięcy lamp elektronowych i nie posiadała pamięci operacyjnej. Programowało się ją za pomocą przełączania wtyków kablowych, potem stosowano karty perforowane. ENIAC był prawdziwym kolosem - zajmował powierzchnię ok. 140 metrów kwadratowych. A skąd otrzymał swoje imię? To skrót od Electronical Numerical Integrator and Computer.

Kategorie wpisu: Historia Komputera
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo